SHARE
Daniela Ryf castiga Challenge Roth 2017

Daniela Ryf, una dintre cele mai bune triatloniste din lume, care concurează pe o bicicletă Felt, a câştigat Challenge Roth, unde a încercat să doboare recordul mondial pentru proba de Ironman, stabilit de Chrissie Wellington, în 2011.

Daniela a fost aproape de recordul mondial în 2016, după ce a trecut linia de finish în 8:22:04.

Recordul mondial pentru distanța Ironman stabilit de Chrissie Wellington este 8:18:13, cu peste 32 de minute mai bun decât recordul care a stat în picioare între 1994 și 2008, care i-a aparținut lui Yvonne van Vlerken.

Daniela Ryf a ieşit din apă după 52:34, iar presiunea se simţea deja, pentru că a fost mai înceată cu 2:45 decât timpul obţinut la proba de înot de către Wellington (49:49), când a fost stabilit recordul mondial.

Ryf a câştigat însă şapte secunde în prima tranziţie (1:49), iar la proba de bicicletă a fost mai rapidă cu 3:06 decât Wellington, reuşind să parcurgă proba de ciclism în 4:37:33.

Daniela Ryf - proba ciclism Challenge Roth 2017

După proba de ciclism, Daniela Ryf avea un avans de 26 de secunde faţă de recordul mondial, dar mai avea însă de alergat un maraton. Proba de alergare mai este numită de către triatlonişti şi cursa adevărului.

După 10 km din proba de alergare, timpul lui Ryf era 39:05, ceea ce însemna că avea un pace mediu de 3:55 pe km. Dacă şi-ar fi menţinut această viteză ar fi terminat maratonul în două ore şi 47 de minute, iar timpul pe Ironman ar fi fost 8:21:00.

La jumătatea distanţei de alergare, Ryf a încetinit un pic, semimaratonul a fost făcut în 1:26:57. Estimarea pentru maraton era atunci de 2:54, iar recordul lui Wellington ar fi fost ratat cu o marjă de 11 minute.

Daniela Ryf - proba alergare Challenge Roth 2017

“Am început bine proba de alergare, spectatorii au fost extraordinari şi m-au determinat să trag tare. Ultimii 25 km au fost deosebiţi de dificili, m-am chinuit. A fost una dintre cele mai grele curse pentru picioarele mele”, a spus sportiva ulterior.

Până la urmă, Ryf a trecut linia de finish după 8:40:03, cu un avans de 11:35 faţă de următoarea clasată, Laura Siddall din Marea Britanie. Locul trei, Lisa Roberts din Statele Unite a venit la o distanţă de 17:11 faţă de Daniela Ryf.